Badania Prenatalne
I trymestr
Nieinwazyjne badania prenatalne wykonywane w I trymestrze ciąży służą przede wszystkim ocenie zdrowia płodu i wykryciu tzw. dużych anomalii, takich jak: defekty mózgu, bezczaszkowie, defekty kręgosłupa i duże defekty układu kostnego, a także innych nieprawidłowości w obrębie poszczególnych części ciała. Prenatalne badania przesiewowe I trymestru pozwalają określić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, Edwarda, Patau, a także oraz innych chorób genetycznych.
BADANIE PRENATALNE I TRYMESTR: 11-13+6 tydzień ciąży
Badania ultrasonograficzne w I trymestrze wykonywane są pomiędzy 11 a 13+6 tygodniem ciąży. Głównym kryterium jest rzeczywista wielkość dziecka – jego długość od czubka głowy do pośladków – długość ciemieniowo–siedzeniowa CRL – i musi ona zawierać się pomiędzy 45-84 mm.
Na tym etapie oceniamy wstępnie budowę anatomiczną dziecka (budowa główki, twarzy, klatki piersiowej, serca i brzuszka, kończyn górnych i dolnych, kręgosłupa), położenie kosmówki oraz dokonujemy oceny tak zwanych markerów genetycznych: NB (kość nosowa), NT (przezierność karkowa), TV (przepływ w zastawce trójdzielnej w sercu), DV (przepływ w przewodzie żylnym), FHR (tętno płodu). To podstawowe parametry, które mają wpływ na wyliczenie rzeczywistego ryzyka genetycznego występowania najczęstszych trisomii.
Dodatkowo oceniamy markery związane z ryzykiem występowania wad rozwojowych płodu m.in.: z rozszczepem kręgosłupa m.in. IT (przezierność wewnątrzczaszkowa), rozszczepem wargi i/lub podniebienia.
Ocena przepływu w tętnicach macicznych służy wskazaniu grupy pacjentek ze zwiększonym ryzykiem rozwoju preeklampsji.
Ocena długości szyjki macicy (endocervix) łączy się z ryzykiem porodu przedwczesnego.
DODATKOWE BADANIA
Z KRWI
TEST PODWÓJNY (fβhCG + PAPP-A
test biochemiczny wykonywany pomiędzy 10 – 13+6 tygodniem ciąży, wykonywany często równolegle z badaniem usg. charakterystyczne zachowanie stężeń obu badanych substancji wpływa na wynik kalkulacji ryzyka występowania najczęstszych aberracji chromosomalnych. Wynik tej analizy także koreluje z ryzykiem zahamowania wzrastania i preeklampsji
BADANIE WOLNEGO PŁODOWEGO DNA - ffDNA WE KRWI MATKI
Jest to aktualnie najczulsze badanie wykrywające podwyższone ryzyko aberracji chromosomalnych (np. dla Zespołu Downa ponad 99%). Szczególnie polecamy ten test Państwa uwadze. Ze szczegółowymi informacjami na ten temat można zapoznać się w recepcji albo na naszej stronie internetowej.
MARKERY RYZYKA PREEKLAMPSJI I ZAHAMOWANIA WZRASTANIA – PE/ IUGR
Diagnostyka zahamowania wzrastania i stanu przedrzucawkowego jest złożona i składają się na nią badanie ultrasonograficzne, pomiar ciśnienia tętniczego oraz badania biochemiczne. Od niedawna diagnostykę biochemiczną stanu przedrzucawkowego w badaniach prenatalnych uzupełnia się również badaniem dwóch ważnych markerów: PLGF i sFLT1.
Jak się przygotować.
Co warto ze sobą zabrać.
Do badań prenatalnych I trymestru ciąży nie trzeba przygotowywać się w szczególny sposób.
Nie trzeba być na czczo.
Na badanie należy przyjść z książeczką ciąży. Jeżeli badania przesiewowe I trymestru są pierwszym badaniem w Gabinety Cukrowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka na badanie należy dodatkowo przyjść z dowodem osobistym.