love, happy, pregnant-1828817.jpg

Badania Prenatalne
I trymestr

Nieinwazyjne badania prenatalne wykonywane w I trymestrze ciąży służą przede wszystkim ocenie zdrowia płodu i wykryciu tzw. dużych anomalii, takich jak: defekty mózgu, bezczaszkowie, defekty kręgosłupa i duże defekty układu kostnego, a także innych nieprawidłowości w obrębie poszczególnych części ciała. Prenatalne badania przesiewowe I trymestru pozwalają określić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, Edwarda, Patau, a także oraz innych chorób genetycznych.

BADANIE PRENATALNE I TRYMESTR: 11-13+6 tydzień ciąży

Badania ultrasonograficzne w I trymestrze wykonywane są pomiędzy 11 a 13+6 tygodniem ciąży. Głównym kryterium jest rzeczywista wielkość dziecka – jego długość od czubka głowy do pośladków – długość ciemieniowo–siedzeniowa CRL –  i musi ona zawierać się pomiędzy 45-84 mm.

Na tym etapie oceniamy wstępnie budowę anatomiczną dziecka (budowa główki, twarzy,  klatki piersiowej, serca i brzuszka, kończyn górnych i dolnych, kręgosłupa), położenie kosmówki oraz dokonujemy oceny tak zwanych markerów genetycznych: NB (kość nosowa), NT (przezierność karkowa), TV (przepływ w zastawce trójdzielnej w sercu), DV (przepływ w przewodzie żylnym), FHR (tętno płodu). To podstawowe parametry, które mają wpływ na wyliczenie rzeczywistego ryzyka genetycznego występowania najczęstszych trisomii.

Dodatkowo oceniamy markery związane z ryzykiem występowania wad rozwojowych płodu m.in.: z rozszczepem kręgosłupa m.in. IT (przezierność wewnątrzczaszkowa), rozszczepem wargi i/lub podniebienia.

Ocena przepływu w tętnicach macicznych służy wskazaniu grupy pacjentek ze zwiększonym ryzykiem rozwoju preeklampsji.

Ocena długości szyjki macicy (endocervix) łączy się z ryzykiem porodu przedwczesnego.

DODATKOWE BADANIA
Z KRWI​
TEST PODWÓJNY (fβhCG + PAPP-A

test biochemiczny wykonywany pomiędzy 10 – 13+6 tygodniem ciąży, wykonywany często równolegle z badaniem usg. charakterystyczne zachowanie stężeń obu badanych substancji wpływa na wynik kalkulacji ryzyka występowania najczęstszych aberracji chromosomalnych. Wynik tej analizy także koreluje z ryzykiem zahamowania wzrastania i preeklampsji

BADANIE WOLNEGO PŁODOWEGO DNA - ffDNA WE KRWI MATKI

Jest to aktualnie najczulsze badanie wykrywające podwyższone ryzyko aberracji chromosomalnych (np. dla Zespołu Downa ponad 99%). Szczególnie polecamy ten test Państwa uwadze. Ze szczegółowymi informacjami na ten temat można zapoznać się w recepcji albo na naszej stronie internetowej.

MARKERY RYZYKA PREEKLAMPSJI I ZAHAMOWANIA WZRASTANIA – PE/ IUGR

Diagnostyka zahamowania wzrastania i stanu przedrzucawkowego jest złożona i składają się na nią badanie ultrasonograficzne, pomiar ciśnienia tętniczego oraz badania biochemiczne. Od niedawna diagnostykę biochemiczną stanu przedrzucawkowego w badaniach prenatalnych uzupełnia się również badaniem dwóch ważnych markerów: PLGF i sFLT1.

Jak się przygotować.

Co warto ze sobą zabrać.

Do nadań prenatalnych I trymestru ciąży nie trzeba przygotowywać się w szczególny sposób. 

Nie trzeba być na czczo.

Na badanie należy przyjść z książeczką ciąży. Jeżeli badania przesiewowe I trymestru są pierwszym badaniem w Gabinety Cukrowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka na badanie należy dodatkowo przyjść z dowodem osobistym.

Scroll to Top